Press "Enter" to skip to content

Blok sponsorowany: Ktoż nie pragnie posiadać pięknych i prostych zębów? Na szczęście, dzisiejsza ortodoncja nie jest już droga i nieprzyjemna. Dowiedź się więcej o ortodoncji Invisalign na stronie Ortodoncja Kraków

RTG – rentgen zębów i kości

admin 0

Czym jest rentgen zębów i kości?

RTG zębów to nic innego jak zdjęcie rentgenowskie. Jest to zdjęcie, którego celem jest pokazanie tkanki kostnej żuchwy i szczęki, a także kości całej twarzoczaszki, zębów oraz tkanek, które te zęby otaczają.

Co nam powie RTG?

Rentgen pozwoli nam dowiedzieć się, czy mamy próchnicę, czy posiadamy zęby zatrzymane, zamiany patologiczne w okolicach korzeni oraz czy nie zagrażają nam zmiany nowotworowe. Pozwala również wykluczyć lub potwierdzić obecność ciał obcych.

W jakich przypadkach potrzebne są zdjęcia panoramiczne zębów?

Zdjęcia panoramiczne zębów to jedna z bardzo popularnych rzeczy, którą może zlecić stomatolog lub ortodonta. Kiedy wykonanie takiego zdjęcia jest potrzebne?

Niejednokrotnie zdarza się, że bez wykonania zdjęcia RTG zębów (link), nie da się zdiagnozować problemu lub skontrolować, czy leczenie przebiega odpowiednio. W takich przypadkach lekarz stomatolog zleca wykonanie zdjęcia.

Jakie są popularne sytuacje, kiedy zostajemy wysłani na rentgen zębów?
Rentgen panoramiczny jest niezbędny, jeśli chcemy rozpocząć leczenie ortodontyczne. Wymaga go również także chirurg dentysta przed ekstrakcją.

Jak się robi RTG zębów?

Wiele osób, które dostały skierowanie na rentgen zębów, ma obawy przed zrobieniem tego zdjęcia. Są one jednak nieuzasadnione.

Rentgen panoramiczny jest całkowicie bezbolesny i nie wymaga specjalnych przygotowań ze strony pacjenta. Wystarczy, aby pozbył się on wszystkich metalowych przedmiotów znajdujących się w okolicach twarzy oraz założył duży fartuch ochronny. Ustawienie pacjenta precyzują laserowe linie pozycjonujące. Głowica aparatu obraca się przez około czternaście sekund, a nasze zdjęcie jest gotowe od razu.