Press "Enter" to skip to content

Blok sponsorowany: Ktoż nie pragnie posiadać pięknych i prostych zębów? Na szczęście, dzisiejsza ortodoncja nie jest już droga i nieprzyjemna. Dowiedź się więcej o ortodoncji Invisalign na stronie Ortodoncja Kraków

Pielęgnacja zębów z aparatem – jak dbać o higienę?

admin 0

Każda osoba nosząca aparat ortodontyczny zapewne wie, jak bardzo ważną rolę pełni higiena jamy ustnej podczas całego procesu leczenia. Współczesna ortodoncja jest bardzo zaawansowana i pozwala osiągać zadowalające rezultaty w stosunkowo krótkim czasie. Zaangażowanie musi jednak przejawiać się z obu stron – lekarza stomatologa, jak i pacjenta. Osoba poddawana leczeniu musi przywiązywać ogromną wagę do właściwego czyszczenia zębów. Oczywiście w przypadku nowocześniejszych aparatów ortodontycznych typu Invisalign, nasze obowiązki jeżeli chodzi o higienę są dużo mniejsze. W tym artykule skupimy się na tradycyjnych, stałych aparatach. Jak prawidłowo dbać o higienę takiego urządzenia przeczytasz na stronach gabinetu stomatologicznego DENTestetica lub w poniższym artykule.

Aparat Ortodontyczny Invisalign Kraków
Invisalign – nowszy typ aparatów ortodontycznych

Szczotkowanie i płukanie

Zęby z aparatem ortodontycznym powinny być szczotkowane po każdym posiłku. Resztki jedzenia mogą pozostawać przy zamkach i na łukach. Wykorzystywać można zarówno szczoteczki manualne, jak i elektryczne. Ważny jest wybór odpowiedniej pasy, która powinna zawierać mikroelementy, substancje wybielające i czyszczące. Płukanie jamy ustnej jest bardzo pożyteczne. Pomaga w usuwaniu drobnych resztek pokarmu i doskonale odświeża oddech. Płyny do płukania zapobiegają też osadzaniu się kamienia, który może być zmorą niektórych osób noszących aparat.

Irygancja

Bardzo przydatne są irygatory. To urządzenia, którymi czyścić można przestrzenie między zębami. Za pomocą specjalnych głowic, z których pod wysokim ciśnieniem wydobywa się wiązka wody, można dokładnie oczyścić elementy aparatu i uzębienie. Najlepiej jest używać irygatora po myciu zębów, a jeszcze przed płukaniem jamy ustnej specjalnym płynem.

Brak odpowiedniej higieny?

Niedbałość i niekonsekwencja w czyszczeniu zębów prowadzić może do różnych nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak:
– nadmierne osadzanie się kamienia nazębnego,
– próchnica,
– nieprzyjemny oddech,
– przebarwienia, które będą szczególnie widoczne po zdjęciu aparatu.

Dlatego każdy ortodonta radzi, aby przykładać się do sumiennego i dokładnego czyszczenia. Pozwoli to uniknąć przyszłych konsekwencji w przyszłości, po ściągnięciu aparatu. Inną opcją jest skorzystanie z rozwiązań, jakie udostępniają nakładki na zęby Invisalign. Są one wygodniejsze i praktycznie niewidoczne. Ponadto aparaty Invisalign są proste w dbaniu.