Press "Enter" to skip to content

Blok sponsorowany: Ktoż nie pragnie posiadać pięknych i prostych zębów? Na szczęście, dzisiejsza ortodoncja nie jest już droga i nieprzyjemna. Dowiedź się więcej o ortodoncji Invisalign na stronie Ortodoncja Kraków

Atakuje znienacka – nieswoiste zapalenie jelit

admin 0

Nieswoiste zapalenie jelit, inaczej nazywane jako choroba Leśniowskiego-Crohna, to schorzenie o charakterze autoimmunologicznym. Przejawia się zapaleniem, które obejmuje układ pokarmowy, a zmiany mogą wystąpić w każdym jego odcinku. Od tego, który fragment układu został zaatakowany, zależą objawy i przebieg choroby.

Bez względu na miejsce, jakie obejmuje wrzodziejące zapalenie jelita, choroba zawsze atakuje znienacka. Niemal w każdym przypadku, pierwsze objawienia schorzenia są na pozór błahe i kojarzą się ze zwykłym zatruciem. Dlatego, postawienie właściwej diagnozy jest trudne w pierwszych fazach choroby. Początkowi choroby towarzyszy bowiem albo osłabienie organizmu, ból brzucha lub biegunka.

Obraz kliniczny choroby zależy od miejsca, w którym stan zapalny się lokuje. W przypadku schorzenia końcowego odcinka jelita krętego, pojawia się niedokrwistość i biegunka. W niektórych przypadkach chory cierpi również na ból brzucha i biegunkę. Wraz z postępem choroby, zaczyna występować zespół złego wchłaniania, który przyczynia się do niedożywienia. Jeżeli choroba atakuje jelito grube, owrzodzeniu zawsze towarzyszy biegunka i bóle brzucha. W przypadku ataku choroby na okolice odbytu, pojawiają się ropienie, szczeliny, przetoki i wyrośla skórne.

Choroba Leśniowskiego-Crohna może prowadzić również do występowania powikłań pozajelitowych. Dotykają one układu moczowego, oczu, stawów, dróg oddechowych lub skóry.
Źródła:
[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_Crohna