Press "Enter" to skip to content

Blok sponsorowany: Ktoż nie pragnie posiadać pięknych i prostych zębów? Na szczęście, dzisiejsza ortodoncja nie jest już droga i nieprzyjemna. Dowiedź się więcej o ortodoncji Invisalign na stronie Ortodoncja Kraków

Jakie badania należy przeprowadzić będąc w ciąży?

admin 0

Przyszła mama, która dba o siebie i dziecko w swoim łonie musi pamiętać nie tylko o wyborze wygodnej odzieży ciążowej. Spodziewając się dziecka trzeba regularnie odwiedzać ginekologa oraz wykonywać zalecane przez niego badania – tak, aby uniknąć ewentualnych powikłań lub problemów.

Wszelkiego rodzaju testy i badania mają na celu przede wszystkim zapewnienie prawidłowego rozwoju płodu oraz szczęśliwego porodu bez komplikacji. Wykonując je kobieta może się przekonać w jakiej znajduje się kondycji oraz czy dziecko znajdujące w jej brzuchu prawidłowo rośnie i zmienia się. Nawet jeśli podczas jakichkolwiek badań wynik będzie budził wątpliwości zawsze jest szansa od razu odpowiednio zareagować i zapewnić dziecku optymalne warunki dalszego rozwoju w łonie matki. Często wystarczy nawet zmiana diety podczas ciąży.

Jakie badania powinna wykonać kobieta, która spodziewa się dziecka? Bardzo istotne jest badanie USG. Wykonuje się je pierwszy raz aby potwierdzić ciążę, następnie między 18 a 22 tygodniem ciąży. Dodatkowe USG może zostać zalecone w razie jakichkolwiek problemów. Dzięki niemu można potwierdzić okres trwania ciąży, a także sprawdzić stan rozwoju płodu. Wielu rodziców decyduje się też na wykonanie tego badania w 3D lub 4D, aby zobaczyć dokładniej swoje maleństwo. Można też poprosić o nagranie obrazu na płytę, będzie to wspaniała pamiątka dla całej rodziny.

Każda kobieta powinna wykonać oznaczenie grupy krwi oraz czynnika Rh. Jest to niezbędne w razie wystąpienia krwotoku podczas porodu lub wcześniej. Jeśli chodzi o krew niezbędne jest też powtórzenie morfologii. Badanie to ma na celu sprawdzenie czy kobiecie nie grozi niedokrwistość. O ogólnym stanie organizmu lekarz orzeka również na podstawie badania moczu. Może się zdarzyć, że podczas ciąży nerki będą gorzej pracowały. Niestety ciężarnym paniom częściej dokuczają także infekcje pochwy. Dlatego konieczne jest wykonanie badania bakteriologicznego oraz cytologii.

Do mało przyjemnych badań należy oznaczanie poziomu glukozy we krwi. Aby je wykonać trzeba po prostu wypić wodę z glukozą. Jest to niestety koniecznie ponieważ pozwala określić czy kobieta w ciąży nie ma przypadkiem cukrzycy, co wcale nie jest takie rzadkie i wymaga podjęcia odpowiednich kroków.

Tuż przed porodem warto wykonać badania w kierunku ewentualnego wykrycia żółtaczki i kiły. W razie ich wystąpienia trzeba podjąć specjalne działania podczas porodu i zaraz po nim, dzięki czemu dziecko zostanie ochronione przez przykrymi skutkami tych chorób.